Dzień promujący zdrowie pt. „Czas na zdrowie” w naszej szkole
4 listopada 2019r. odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Promocji Zdrowia tym razem po hasłem „Czas na zdrowie”. Obchodom tego dnia przyświecało słynne motto poety Jana Kochanowskiego „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie……”.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji scenki sytuacyjnej o jedzeniu, niekoniecznie zdrowym, zatytułowanym „Entliczek Pentliczek” w wykonaniu uczniów klasy IV. Publiczność oglądając historię pewnego rodzeństwa zobaczyła czym kończy się zjadanie nafaszerowanych konserwantami i utleniaczami dań.
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastyczno-Językowego na Plakat „Zdrowe odżywianie – Healthy food”
4 listopada 2019 roku w naszej szkole podczas obchodów Dnia Promującego Zdrowe Odżywianie pt. ”CZAS NA ZDROWIE” miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-językowego na plakat pt. ”Zdrowe odżywianie-Healthy food”.
Głównymi celami konkursu była: edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych oraz rozwijanie zainteresowania językiem angielskim. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu z produktami spożywczymi wraz z nazwami w języku angielskim promującymi zdrowe odżywianie. Ocenie podlegała zarówno treść, poprawność językowa, jak i forma plastyczna (oryginalność, pomysłowość, sposób wykonania).
Szkoła Pamięta
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkoła Pamięta.
Motywatory
Małe, duże, kolorowe, z życzeniami, z wierszykami, z rysunkami, z naklejkami, z wstążeczkami, z podpisami i bez - skradły moje serce, uśmiech, radość też.
Laurki od dzieci wykonane w domu, w szkole, na świetlicy mają wielką moc. Spokój ducha i radość przywracają, a często wybryki zapominają!
Spełniamy marzenia...
W tym roku świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej pod hasłem Spełniamy marzenia. We wrześniu uczniowie przeprowadzili wywiady z nauczycielami i pracownikami obsługi, aby dowiedzieć się, o czym marzą, a następnie przy współpracy z panią Anetą Olbińską i panią Anetą Polanowską przystąpili do przygotowań uroczystości. 14 października przenieśliśmy się wirtualnie do świata spełnionych marzeń i każdy mógł liczyć na spełnienie jednego marzenia. Dzięki nowoczesnej technologii oglądaliśmy ciekawe filmiki z udziałem nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Mogliśmy posłuchać pięknych piosenek w wykonaniu naszych uzdolnionych wokalnie uczennic i uczniów, a także podziwić ich aktorskie popisy. Nie obyło się również bez ciekawych, czasem zaskakujących prezentów.
Moje miasto bez elektrośmieci
W ramach udziału w ogólnopolskim programie „Moje miasto bez elektrośmieci”, przez cały rok szkolny w naszej placówce organizowana będzie zbiórka zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także żarówek, świetlówek i baterii.
LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO.
W dniu 09.10.2019r odbyła się w naszej szkole „lekcja przyrody na żywo”. Zajęcia poświęcone były gadom i przebiegały w trzech fazach:
Faza I
- wprowadzenie do tematu
Faza II
- wprowadzenie systematyki gadów i ich podział
- scharakteryzowanie środowiska, w którym żyją gady
- pokaz żywych gatunków takich jak: boa tęczowy, pyton tygrysi-albinos, wąż smugooki
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
„Czytam historię i widzę,
Coś robił przez tysiąclecia,
Człowiecze!
Zabijałeś, mordowałeś i wciąż
Przemyśliwasz,
Jakby to robić lepiej.
Zastanawiam się, czy jesteś godzien,
Aby cię pisać przez wielkie C…”
L. Staff
Te słowa poety wprowadziły nas w zadumę i wiodły do refleksji, jakim strasznym złem jest wojna i przemoc, zarówno fizyczna jak i ta, która łamie ducha. W Szkole Podstawowej im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu upamiętniliśmy wybuch II wojny światowej uroczystym apelem, który odbył się w dniu 30. 09. 2019 roku. Wspominaliśmy dwa akty agresji – ten niemiecki z 1 września i radziecki z dnia 17 września 1939 roku.
Spotkanie z panem leśniczym w Pyszkowie
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z panem leśniczym w Pyszkowie.
9
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
30 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania, w którym uczestniczyli uczniowie klas I- III, ich rodzice oraz nauczyciele. Patronką tegorocznej imprezy była Janina Porazińska, trochę dziś zapomniana autorka wielu utworów dla dzieci i młodzieży. Zaproszeni rodzice uczniów głośno odczytali z podziałem na role baśń autorki pt. ,,Szewczyk Dratewka”. Dzieci zostały też zapoznane z biografią autorki. Dziewczynki z klasy IIIB zaśpiewały piosenki ,,Bajka Iskierki” oraz ,,Był sobie król…”, które powstały na podstawie wierszy
J. Porazińskiej. W drugiej części uroczystości odbyły się konkursy związane z czytaną lekturą. Nie mogło też zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pysznych pączków.
Spotkanie z pszczelarzem
Do wyprodukowania 1 kg miodu pszczoła musi zebrać około 3 kg nektaru.
Królowa pszczoła może żyć do 5 lat. Składa ok. 3000 jaj dziennie.
Robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, a trutnie od 4 do 5.
Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
Te i wiele innych ciekawostek uczniowie klasy 2 mogli usłyszeć na spotkaniu z panem Zygmuntem Chatysem, właścicielem gospodarstwa pasiecznego w miejscowości Lipno, w gminie Brzeźnio.
Sprzątanie świata 2019
„Sprzątanie Świata” 2019/2020
Ogólnopolska akcja pt. „Sprzątanie Świata”, która promuje i uczy jak praktycznie i na co dzień chronić środowisko, odbyła się w naszej szkole
dnia 20. IX. 2019 r.Zaangażowała się w nią spora część społeczności uczniowskiej wraz
z nauczycielami.W godzinach od 8.00 do 14.30 posprzątane zostały następujące regiony:
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Ślubowanie uczniów z klas IA i IB
Ślubowanie klas pierwszych - 2019
Witamy wszystkich bardzo serdecznie a szczególnie witamy Was Drodzy Pierwszoklasiści, którzy od dziś -2 września 2019r. będziecie należeć do naszej szkolnej rodziny.
W rodzinie każdy ma swoje prawa i obowiązki, które powinien rzetelnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem będzie nauka. Będziecie mogli ją poznawać dzięki rodzicom i nauczycielom, starszym kolegom i koleżankom.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
02. 09. 2019 r. o godz. 915 w holu szkoły.
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Informujemy, że zakończenie roku szkolnego odbędzie się 19 czerwca 2019 r. (środa) w holu szkoły podstawowej według poniższego harmonogramu:
800 - Msza św.
915 - Klasy I - VII SP
1030 - Klasy VIII SP i III GIM
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Lubimy matematykę"
16 maja 2019 w Szkole Podstawowej w Ostrowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Lubimy matematykę". Z każdej klasy wyłoniono po dwie osoby, które reprezentowali naszą szkołę. Uczniowie samodzielnie rozwiązywali zadania przygotowane odpowiednio dla danej klasy. Oto wyniki konkursu:
W kategorii klas czwartych:
I miejsce - Kacper Kłos
Lekcja otwarta - Wiosenna matematyka
28 maja uczniowie klasy pierwszej wspólnie z panią wychowawczynią gościli swoje kochane Mamusie.
Zadania matematyczne przygotowała pani Wiosna, która w swoim liście zaproponowała wykonanie kwiatka dla mam i zaprosiła wszystkich na wiosenną łąkę.
Umiejętności matematyczne wykorzystane na lekcji odpowiedziały na pytanie kluczowe:
„Bajkowe dyktando”
W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Barczewie i w Brzeźniu. Musieli pokonać trudności ortograficzne ukryte w treści bajki J. i W. Gimm „O dzielnym krawczyku”.
„Odważone i zakupione od wieśniaczki dwa i pół luta powideł miało krawczykowi dodać siły i mocy. Tymczasem zwabiły chmarę much, które obsiadły obłożony powidłami chleb”.
Pierwszoklasiści dzielnie biorą udział w szkolnych konkursach
Pierwszoklasiści dzielnie biorą udział w szkolnych konkursach. Nawet temat czystego powietrza nie sprawił im kłopotów. W swoich pracach wykorzystali własne pomysły i różne techniki plastyczne.
Pierwsze miejsce tym razem otrzymał Filip Kałuziński, a wyróżnienia otrzymali: Angelika Kryściak i Tomasz Iszczek. W konkursie brali udział również inni uczniowie naszej klasy: Dawid Kołaczek, Filip Kubiak, Adrian Sowiński, Paweł Kałuziński i Agata Andrzejczak.
Wycieczka do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.
W dniu 7.05.2019 odbyła się wycieczka edukacyjna do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.
W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas III Gimnazjum i VIII Szkoły Podstawowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najciekawsze przyrodniczo miejsca tego parku. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Pstrokoniach a zakończyliśmy w Strońsku. Pan Krzysztof Kierniakiewicz z Sieradzkich Parków Krajobrazowych, który był naszym przewodnikiem ciekawie opowiadał o mijanych obiektach m.in. starorzeczach i ich wartościach przyrodniczych. Widzieliśmy też jedno z najpiękniejszych drzew w naszym regionie – pomnikowy jesion. Mieliśmy też okazję zobaczyć fortyfikację z 1939 roku a na zakończenie odwiedziliśmy cmentarz w Strońsku, na którym spoczywają obrońcy z II wojny światowej.