Aktualności
Sprzątanie świata 2024
Wycieczka do Łowicza
Trzeciego października uczniowie klas I, III, IV gościli na Ziemi Łowickiej. Poznali legendy związane z Łowiczem oraz bogate tradycje folkloru tego regionu. Po krótkim spacerze w centrum miasta, zwiedzeniu muzeum, uczniowie brali udział w warsztatach łowickiej wycinanki. Pałac Radziwiłłów w Nieborowie okazał się pałacem pełnym zagadek i sekretów związanych z Akademią Pana Kleksa. Pan Kleks rozdawał dzieciom piegi i złote monety. Muzeum Drewna i Lasu w Rogowie okazało się wielką atrakcją. Uczniowie rozpoznawali zwierzęta leśne i chętnie się z nimi fotografowali. Zakończeniem naszej wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek, no i tradycyjnie śpiewający powrót do szkoły.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z Inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Swięto obchodzone jest corocznie 29 września. Wydarzenie to cieszy się szczególnie popularnością w przedszkolach i szkołach., ponieważ powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami. W naszej szkole uczniowie klasy V a odwiedzili przedszkolaków, którym przeczytali zabawne przygody kota Cukierka. Następnie dzieci otrzymały kolorowanki nawiązujące do przygód bohatera książki. Do głośnego czytania zachęcaliśmy także w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie razem z panem bibliotekarzem Marcinem i pracownikami GOK – u głośno czytaliśmy fragmenty ,,Małego Księcia”. Nie zapominajmy o czytaniu książek, ponieważ cytując słowa Wisławy Szymborskiej ,,..to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Opracowanie: B. Bilska
Narodowy Dzień Sportu
Narodowy Dzień Sportu, to wyjątkowy dzień w roku, w którym zwracamy uwagę na tych, którzy kochają sport. W naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy to święto. Tradycyjnie zaczęliśmy od biegu, tym razem wokół boiska, gdzie wyłonili się klasowi mistrzowie sprintu. Następnie odbyły się spotkania z osobami, w życiu których, sport zajmuje bardzo ważne miejsce, to: nasza ósmoklasistka- Ania Błaszczyk, trenująca taekwondo, była uczennica- Paulina Paprota, mistrzyni tańca towarzyskiego oraz jej tata, p. Rafał Paprota, piłkarz i trener piłki nożnej. Goście opowiadali o swojej karierze sportowej. Spotkania miały na celu popularyzację sportu, możliwość poznania różnych dyscyplin sportowych i zachęcenie do rozpoczęcia swojej sportowej przygody.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W rolę czytających wcielili się w tym roku dziadkowie i babcie uczniów klas I-III. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dzieci z dziadkami.
Wycieczka do Wrocławia
23 września klasy: 2a, 2b i 3a uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Uczniowie zwiedzili znajdującą się w Sky Tower, największą w Europie wystawę budowli z klocków Lego oraz fantastycznie bawili się w Parku Trampolin, gdzie ćwiczyli kondycję i zwinność, a także rozwijali umiejętności współpracy zespołowe.
Pogadanka profilaktyczna pt. „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”
W dniu 26 września 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas piątych z przedstawicielem KRUS w Sieradzu w ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa i zachowania szczególnej ostrożności dorosłych i dzieci podczas prac w gospodarstwie i prac polowych (żniwa, sianokosy, opryski roślin), a także w kontakcie ze zwierzętami. Pogadankę wzbogaciły materiały multimedialne. Spotkanie miało na celu propagowanie wśród dzieci zasad bezpieczeństwa podczas prac polowych w gospodarstwach rolnych. Uczniowie w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali o niebezpieczeństwach w trakcie pracy i sposobach zapobiegania im. Starali się zapamiętać jak najwięcej rad i wskazówek. Na koniec piątoklasiści uzupełniali test podsumowujący zdobyte wiadomości. Nagrodzonymi laureatami zostali: Ignacy Trzeciak (5b), Lena Kłos (5a) oraz Jakub Walczuk (5a). Wszyscy uczniowie otrzymali również bogato ilustrowane broszury promujące bezpieczne zachowanie dzieci na wsi oraz artykuły szkolne (kalendarze, długopisy, ołówki oraz plany lekcji).
Dzień Kropki
„Kreatywność jest wyjściem poza wyobraźnię, bo wymaga, żeby daną rzecz rzeczywiście wykonywać, a nie tylko myśleć o niej” - Ken Robinson.
16 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności.
To dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów i pasji.
Kreatywni górą!
Galeria zdjęć - tutaj
Powitanie i ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Podczas inauguracji roku szkolnego 2024/2025 w Szkole Podstawowej im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie: „Dziś miano ucznia z dumą przyjmuję. Pilnie się uczyć uroczyście ślubuję” Pani dyrektor Marzena Majewska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła pierwszoklasistom dyplomy. Zgodnie ze szkolnym zwyczajem uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami powitali młodszych kolegów i przekazali upominki Pierwszakom. Mamy nadzieję, że obecny rok szkolny pozwoli wyposażyć naszych uczniów w wiedzę i umiejętności, które wykorzystają do spełniania marzeń i rozwijania pasji.
4
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2024/2025
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Dzień Mamy i Taty
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz filmu z uroczystości Dnia Mamy i Taty.
Pragniemy serdecznie podziękować panu Piotrowi Lisieckiemu za przekazanie na rzecz naszej szkoły nagrania z imprezy, które dostępne jest w linku poniżej.
Dzień Dziecka w 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku
03 czerwca uczniowie z klasy 4a, 5a, 7a oraz 7b wybrali sie na wycieczkę do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Żołnierze przygotowali dla dzieci niespodzianki i atrakcje. Mozna było m. in.przyjrzeć się z bliska samolotom oraz wsiąść do kabiny, przymierzyć kamizelkę kuloodporną, przejść tor przeszkód w alkogoglach oraz przekonać się o skuteczności zapinania pasów. Był to milo spędzony czas.
Konkurs recytatorski dla klas I-III
Konkurs recytatorski jest jedną z tradycji naszej szkoły. W tym roku to wiersze Jana Brzechwy były recytowane przez uczniów klas 1-3. Do najchętniej deklamowanych należały: "Kaczka Dziwaczka", "Samochwała" czy "Na Wyspach Bergamutach". W przerwie dzieci usłyszały ciekawostki z życia poety oraz piosenki z filmu "Pan Kleks" wyśpiewanych przez Kaję, Kacperka i Stasia.
Galeria zdjęć.
Dzień Mamy w klasie IB
Kameralnie, w klasie, pierwszaki świętowały Dzień Matki. Najpierw razem z Mamą "malowały" serce nitką, następnie podziękowały wierszem za trud wychowania. Nie obyło się bez tortu i piosenki o słodkiej mamie
Wycieczka do Uniejowa
23. 05. 2024 r. uczniowie z klasy 5b, 7 i 8 udali się na wycieczkę do Uniejowa. Gdzie pod okiem nauczycieli WF nabywali oraz doskonali umiejętność pływania.
"Bajkowe dyktando"
Jubileuszowa, XX edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego "Bajkowe dyktando", adresowana do uczniów klas 3 związana była z bajką W.J. Grimm "Dwaj wędrowcy". Uczniowie naszej szkoły poradzili sobie z trudnościami ortograficznymi, które wystąpiły w treści dyktanda i zdobyli: II miejsce - Maria Tobiasz. III miejsce - Leon Matusiak. Wyróżnienie otrzymała Maja Chojnacka. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Święto Konstytucji 3 Maja
8 maja 2024 r. odbyła się akademia z okazji 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie, podczas krótkiego przedstawienia, wcielili się w historyczne postacie: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, największych ówczesnych polityków oraz władców zaborczych mocarstw. Nie zabrakło także patriotycznych wierszy oraz występu szkolnego chóru. Uroczystość została również uświetniona zatańczeniem poloneza przez uczniów klasy III.
Wojsko w szkole
07. 05. 2024 r. klasa 6 miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w szkoleniu stanowiącym element programu edukacyjno-obronnego organizowanego przez Ministerstwa Obrony Narodowej i Edukacji Narodowej. Żołnierzez Jednostki Wojskowej w Sieradzu w czasie trzygodzinnych zajęć przybliżyli uczniom zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, obrony cywilnej, kwestii ewakuacji, szukania schronienia, pomocy medycznej, cyberbezpieczeńśtwa i zachowań w sytuacjach kryzysowych.
Zajęcia stały się okazją do zdobycia ważnych, praktycznych umiejętności i pozwoliły szóstoklasistom poznać specyfikę żołnierskiej służby.
Archiwum Aktualności