W czwartek, 14 listopada, zaprosiliśmy do naszej szkoły świat dzikiej przyrody. Pracownicy ZOO Borysew odwiedzili nas wraz ze swoimi zwierzętami. Mogliśmy obejrzeć, a nawet dotknąć i pogłaskać szynszyla, ślimaka afrykańskiego, jeżyka z Madagaskaru czy żółwia. Wysłuchaliśmy ciekawostek o życiu, zwyczajach i przystosowaniach tych zwierząt do różnych środowisk życia.
Międzypokoleniowe Pokoje Przygód
15 listopada 2024 r. w klasach 1-3 zorganizowaliśmy Międzypokoleniowe Pokoje Przygód, w których zapraszaliśmy do wspólnych aktywności babcie i dziadków naszych uczniów i uczennic. W klasach pierwszych dzieci wspólnie z seniorami poznawali tajniki cyfrowych narzędzi, a także przygotowywali kolorowe stroje wraz z pokazem mody. Babcie i dziadkowie wraz z uczniami klas drugich rozwijali artystyczne umiejętności, tworząc własne wizje jesiennych pejzaży oraz reprodukcje obrazów znanych polskich i międzynarodowych artystów oraz w pocie czoła zmagali się ze sportowymi wyzwaniami. Każda z osób została nagrodzona złotym medalem. Z kolei sale lekcyjne klas trzecich zamieniły się w nowoczesne muzeum sztuki, gdzie babcie i dziadkowie wspólnie z wnukami malowali na przestrzennych konstrukcjach i kartonach. Cieszymy się, że naszą szkołę odwiedziło ponad 60 babć i dziadków naszych uczniów i uczennic!
Nasz miniprojekt to niesamowity przykład na wzmacnianie i pielęgnowanie relacji między starszym a młodszym pokoleniem.
Działanie zrealizowano w ramach projektu „Akademia Seniora”, który jest współfinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030”.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Podczas tego dnia uczniowie rozwiązywali różne zadania sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia. Wykorzystano w tym celu stacje zadaniowe - najbardziej angażującą metodą aktywizującą uczniów. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa miała przydzieloną stację początkową i rozwiązywała znajdujące się w niej zadanie. Poprawna odpowiedź poprowadziła ich do kolejnej stacji. Należało odwiedzić je wszystkie, tak aby wrócić do stacji początkowej. Dodatkowo, w atmosferze współpracy, uczniowie ćwiczyli umiejętności komunikacji i pracy zespołowej.
Pamiętajcie, Drodzy Uczniowie. Znajomość tabliczki mnożenia jest bardzo ważna! Ułatwia naukę matematyki na wyższych poziomach, można szybciej i sprawniej rozwiązać zadanie. Znajomość tabliczki mnożenia pomaga także w nauce innych przedmiotów, takich jak fizyka, chemia, biologia czy informatyka. Tabliczka mnożenia pomaga na szybkie liczenie w pamięci, dlatego też każdy powinien znać ją na pamięć.
SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 8 listopada 2024 roku uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas Va, Vb, VII oraz VIIIb przygotowali okolicznościowy apel upamiętniający te historyczne chwile. W trakcie występów wysłuchaliśmy pięknie recytowanych wierszy oraz pieśni patriotycznych, podziwialiśmy gazetkę z najważniejszymi hasłami i datami związanymi z tym wydarzeniem oraz wspólnie śpiewaliśmy pieśni o Naszej Ojczyźnie. Było uroczyście, wzruszająco i patriotycznie. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn Polski - tym samym, po raz kolejny, dołączyliśmy do akacji MEN "Szkoła do hymnu".
VIII Szkolny Konkurs Fotograficzny „Jesień i Ja”
Uczniowie klas I-III wybrali się na spacer po parku, do lasu, łapali ostatnie promienie jesiennego słońca i fotografowali siebie wśród pięknych, jesiennych krajobrazów. Wszystkie zdjęcia były piękne, a Komisja Konkursowa przyznała:
I miejsce:
Oliwia Bil kl. II A
Jan Spychalski kl. I A
Maja Wyrębska kl. I A
II miejsce:
Piotr Kupis kl. II B
Pola Kubiak kl. I B
Kaja Gęszcak Kl. I A
Natan Paprota kl. III B
III miejsce:
Mateusz Stefański kl. III B
Liliana Paprota kl. I B
Tymon Ośródek kl. I A
Zuzanna Pustelnik kl. II A
Wyróżnienia:
Bartosz Matusiak kl. II A
Jakub Rogowski kl. II B
Marcel Serweta kl. III A
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie i wspaniałe zdjęcia.
Ewa Knyspel, Magdalena Przybylska
Dzień Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne to niezwykle ważna część naszego życia, którą często zaniedbujemy. Dbając o nasze emocje i umysł, możemy prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie i lepiej radzić sobie z trudnościami, ale nie tylko. Wspieranie zdrowia psychicznego to również rozwijanie pozytywnych cech charakteru, takich jak empatia, życzliwość czy ciekawość świata.
Dzień Zdrowia Psychicznego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Brzeźniu dnia 30.10.2024r. był zatem bardzo dobrym momentem, aby na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, jak jest oraz co możemy zrobić, aby było lepiej. Wszystkie działania tego dnia miały promować dobre samopoczucie oraz wzmacniać dobrostan psychiczny uczniów. Każda klasa z edukacji wczesnoszkolnej zorganizowała swój kącik zainteresowań „Moje Hobby”. Zaprezentowane upodobania i pasje uczniów były bardzo różnorodne i niezwykle ciekawe. Na początek Pani psycholog omówiła różne działania wspierające zdrowie psychiczne. Potem uczniowie wysłuchali bajki relaksacyjnej i wspólnie zaprezentowali układ taneczny. Na korytarzu szkolnym rywalizowali w przeróżnych grach planszowych, świetnie się przy tym bawiąc i wzmacniając pozytywne relacje rówieśnicze. Na tablicach uczniowie chętnie zapisywali pomysły na poprawę swojego samopoczucia i wspólnie wykonali masę plastyczną na gniotki antystresowe. Dodatkowo, aby poprawić wszystkim nastrój, mamy uczniów z kl.IIIa i kl. IIIb piekły pyszne gofry, którymi częstowały chętnych amatorów słodkości.
Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz kolegów i koleżanek.
Opracowanie: U. Nagieł, A. Korczak
Rozstrzygnięcie Szkolnych Konkursów Plastyczno-Językowych "Najpiękniejszy lampion z dyni” oraz „Plakat Halloween”
5 listopada 2024 roku w naszej szkole miało miejsce rozstrzygnięcie dwóch konkursów plastyczno-językowych: „Najpiękniejszy lampion z dyni” oraz „Plakat Halloween”.
Głównymi celami konkursu było:
- wykorzystanie i rozwijanie potencjału artystycznego uczniów oraz ich umiejętności językowych,
- poszerzanie wiedzy związanej z tradycjami krajów anglojęzycznych
- ukazanie znaczenia symboliki święta Halloween w interesujący i ciekawy sposób
- zdobywanie doświadczenia w zakresie twórczości plastycznej;
- rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci;
- umożliwienie dzieciom prezentacji własnych dokonań twórczych;
- kreatywne spędzanie czasu wolnego z rodziną.
Komisja konkursowa przyznała następującą kolejność miejsc:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Natan Paprota (kl. IIIb)
I miejsce – Marcel i Tymon Grzelczyk (kl. IIb)
II miejsce – Zuzanna Kurowska (kl. Ia)
II miejsce – Kaja Mak (kl. IIb)
III miejsce – Jan Łużyński (kl. IIb)
III miejsce – Aurelia Kaleta (kl. IIIa)
wyróżnienie: Hanna Dłubała (kl. IIIa)
w kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Wiktoria Walczak (kl. VIII)
II miejsce – Stanisław Spychalski (kl. IV)
II miejsce – Maja Piesyk (kl. VIa)
III miejsce – Zuzanna Stachura (kl. IV)
III miejsce – Maksymilian Walczak (kl. Va)
wyróżnienie: Jakub Owczarek (kl. Vb)
wyróżnienie: Miłosz Matusiak (kl. IV)
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach artystyczno-językowych i zachęcamy ich do dalszego rozwijania zdolności plastyczno-językowych. You did your best!
Konkurs "Jesienne drzewo"
W czwartek 24 października, zostały ogłoszone wyniki Konkursu plastycznego, który odbył się w naszej szkole z okazji Dnia Drzewa. Do konkursu pt.: ,,Jesienne drzewo" zostało zgłoszonych 45 prac. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością, stosując różnorodne techniki plastyczne. Nagrody otrzymali: Maja Wyrębska kl. IA; Antoni Pietrzak kl. IA; Zuzanna Kryściak kl. IA; Zuzanna Kurowska kl. IA; Wiktoria Jędras kl. IB; Wojciech Grzelak kl. IB; Tosia Walczyk kl. IB; Zuzanna Pustelnik kl. IIA; Bartosz Matusiak kl. IIA; Hanna Butlańska kl. IIB; Kaja Mak kl. IIB; Aurelia Kaleta kl. IIIA; Hanna Dłubała kl. IIIA; Antoni Paprota kl. IIIB; Natan Paprota kl. IIIB; Stanisław Spychalski kl. IV; Hanna Urbaniak kl. VB; Lena Urbaniak kl. VB. Uczniowie wyróżnieni, to: Jan Spychalski kl. IA; Kaja Gęszczak kl. IA; Lena Okoń kl. IB; Pola Kubiak kl. IB; Lena Pokrakowska kl. IB; Marta Piątek kl. IB; Liliana Paprota kl. IB; Oliwia Bil kl. IIA; Wojciech Chrzan kl. IIB; Magda Paluch kl. IIB; Hana Skorupa kl. IIB; Kacper Lalka kl. IIIA; Natalia Bednarek kl. IIIA; Aleksandra Agaciak kl.IIIB; Mateusz Stefański kl. IIIB. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy i gratulujemy.
Opracowanie: A. Polanowska, I. Stefaniak
Kolejny gość w progach naszej szkoły
Czy wiecie, że nasz gość napisał 54 książki i jest Kawalerem Orderu Uśmiechu? To pani Anna Czerwińska- Rydel - autorka licznych biografii skierowanych do dzieci i młodzieży, miłośniczka zwierząt, którą 24.10.2024 r. gościliśmy w naszej szkole.
Dzień ziemniaka
Zakręcone ziemniaczki to fantastyczny pomysł i super przekąska na obchody Dnia Ziemniaka. Przekonały się o tym klasy 1-3 Dziękujemy p. Marzenie, p. Iwonie i p. Marioli za "zakręcenie" stu ziemniaków.
Koncert akordeonowy
18 października odbyła się w naszej szkole audycja muzyczna z udziałem dwóch wybitnych muzyków Bartosza Kołsuta i Pawła Janasa. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane przeboje muzyki klasycznej na akordeon, melodykę i bandeon. Występom towarzyszyła przyjemna atmosfera zabawy, którą nasza publiczność od razu wyczuła, nagradzając muzyków gromkimi oklaskami.
Wizyta pszczelarza
Żyjące od 80 milionów lat pszczoły zawsze budziły fascynację człowieka z powodu korzyści płynących z ich działalności. Na spotkaniu z edukatorem i właścicielem pasieki, panem Stanisławem Koniecznym, uczniowie klas pierwszych posmakowali różne rodzaje miodów, zobaczyli wosk pszczeli, mleczko pszczele, kit pszczeli oraz pierzgę. Poznali pracę pszczelarza, niezwykły proces powstania miodu i ubrali strój ochronny. Liczymy, że pierwszaki będą rozwijać pszczelarstwo w naszej okolicy..
List od króla...
Uczestnicy projektu
"Angielski jest fun-tastyczny" napisali list do króla Karola.
I… dostali odpowiedź!
„W ostatnich dniach naszą szkołę spotkał duży zaszczyt. Otrzymaliśmy bowiem list od króla Wielkiej Brytanii – Karola III. Jest on odpowiedzią na list, który w poprzednim roku szkolnym napisali uczniowie klasy IB oraz IIA wraz z nauczycielką języka angielskiego”.
Uczniowie napisali Królowi, że lubią uczyć się angielskiego, a także zdobywać nowe informacje o rodzinie królewskiej i Zjednoczonym Królestwie. Opowiedzieli mu także o swoich zainteresowaniach oraz szkole. Uczestnicy projektu wykonali piękne prace, które zostały dołączone do listu, m.in. portrety króla namalowane przez dzieci oraz własnoręcznie zaprojektowane banknoty z wizerunkiem monarchy. Do korespondencji dołączone również zostały życzenia oraz gratulacje z okazji objęcia tronu.
Niecałe 6 miesięcy później uczniowie otrzymali odpowiedź.
Jego Wysokość wyraził wdzięczność za życzliwy list, docenił poprawność oraz znakomite prace uczniów. Ponadto wyraził zadowolenie za otrzymane gratulacje oraz serdeczne życzenia. Otrzymana korespondencja została napisana w bardzo podniosłym i jednocześnie życzliwym tonie. Odpowiedź monarchy sprawiła dzieciom ogromną radość oraz z pewnością będzie motywacją do pisania kolejnych listów i nauki języka angielskiego.
Projekt edukacyjny „Angielski jest fun-tastyczny” - III edycja
We did it! Szkoła Podstawowa im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu kolejny już raz bierze udział w III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest fun-tastyczny”. W ramach projektu dzieci z klasy IIB, IIIA oraz VA będą zmagały się z wykonaniem specjalnych i wyjątkowych misji: zadań związanych z językiem i kulturą Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.
Rezultaty starań naszych uczniów, ich pomysłowość i zaangażowanie będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz profilu FB.
Zaczynamy! Let’s the adventure begin!
Robotyka w klasach młodszych
Budowanie konstrukcji, których interaktywne elementy są sterowane tabletem sprawiło naszym Pierwszakom wiele radości, szczególnie gdy ich pojazdy poruszały się po klasie. Robotyka to wielka frajda, może kiedyś na stałe zagości w szkole w klasach młodszych.
Wycieczka do Łowicza
Trzeciego października uczniowie klas I, III, IV gościli na Ziemi Łowickiej. Poznali legendy związane z Łowiczem oraz bogate tradycje folkloru tego regionu. Po krótkim spacerze w centrum miasta, zwiedzeniu muzeum, uczniowie brali udział w warsztatach łowickiej wycinanki. Pałac Radziwiłłów w Nieborowie okazał się pałacem pełnym zagadek i sekretów związanych z Akademią Pana Kleksa. Pan Kleks rozdawał dzieciom piegi i złote monety. Muzeum Drewna i Lasu w Rogowie okazało się wielką atrakcją. Uczniowie rozpoznawali zwierzęta leśne i chętnie się z nimi fotografowali. Zakończeniem naszej wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek, no i tradycyjnie śpiewający powrót do szkoły.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z Inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Swięto obchodzone jest corocznie 29 września. Wydarzenie to cieszy się szczególnie popularnością w przedszkolach i szkołach., ponieważ powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami. W naszej szkole uczniowie klasy V a odwiedzili przedszkolaków, którym przeczytali zabawne przygody kota Cukierka. Następnie dzieci otrzymały kolorowanki nawiązujące do przygód bohatera książki. Do głośnego czytania zachęcaliśmy także w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie razem z panem bibliotekarzem Marcinem i pracownikami GOK – u głośno czytaliśmy fragmenty ,,Małego Księcia”. Nie zapominajmy o czytaniu książek, ponieważ cytując słowa Wisławy Szymborskiej ,,..to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Opracowanie: B. Bilska
Narodowy Dzień Sportu
Narodowy Dzień Sportu, to wyjątkowy dzień w roku, w którym zwracamy uwagę na tych, którzy kochają sport. W naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy to święto. Tradycyjnie zaczęliśmy od biegu, tym razem wokół boiska, gdzie wyłonili się klasowi mistrzowie sprintu. Następnie odbyły się spotkania z osobami, w życiu których, sport zajmuje bardzo ważne miejsce, to: nasza ósmoklasistka- Ania Błaszczyk, trenująca taekwondo, była uczennica- Paulina Paprota, mistrzyni tańca towarzyskiego oraz jej tata, p. Rafał Paprota, piłkarz i trener piłki nożnej. Goście opowiadali o swojej karierze sportowej. Spotkania miały na celu popularyzację sportu, możliwość poznania różnych dyscyplin sportowych i zachęcenie do rozpoczęcia swojej sportowej przygody.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W rolę czytających wcielili się w tym roku dziadkowie i babcie uczniów klas I-III. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dzieci z dziadkami.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Październik 2022
- Wszystkie